Tuesday, December 10, 2013

Tomomi Hayashi installatsioon "Merele"

Autor: Tomomi Hayashi
Insener: Mihkel Sagar (Mainhouse OÜ)
Asukoht: Mere pst. 20, Linnahalli katus
Kestus: 15. juuli – 10. oktoober 2011
Olümpiamängudeks 1980. aastal valminud Linnahall (arhitektid Raine Karp ja Riina Altmäe) oli Tallinnas nõukogude ajal esimene ja ainus koht, millest üle jalutades sai tavaline linnaelanik kesklinnast mere äärde minna. Vahetu ala Linnahalli kõrval oli suletud, seega pidi liikuma üle katuse. Hoone madal mastabalik vorm tuleneb ka sellest, et Tallinna lahelt pidi ja peab säilima vaade vanalinnale.
Halva ehituskvaliteedi, aga ka funktsionaalsete iseärasuste tõttu, nagu lavaaugu puudumine ja liiga madal lavatorn, on Linnahall tänaseks unne vajunud, oodates uusi tuuli ja investeeringuid. Hoolimata sisemisest vaikusest on Linnahalli katus ja trepid — eriti muidugi soojal aastaajal — jätkuvalt populaarsed ajaveetmispaigad.
Installatsioon lähtus hoone unikaalsest asukohast ning imposantsest arhitektuursest kontseptsioonist ja võimendas veelgi vanalinnast merele mineku tunnet. Lisades ajutiste konstruktsioonidena vaateplatvormid, rõhutas installatsioon hoonesse kätketud iha liikuda edasi, silmapiiri ja vabaduse poole.

Tomomi Hayashi on Eestis elav jaapani arhitekt. Õppinud Jaapanis Yokohama riiklikus ülikoolis ning USAs Virginia Polytechnic Institute and State Universitys. Töötanud Tōkyōs arhitektuuribüroos Maki and Associates ja New Yorki linnas arhitektuuribüroos Rafael Viñoly Architects. Alates 2001. aastast Eestis: arhitektuuribüroodes HEAD Arhitektid (2001) ja Kosmos (2003); alates 2004 büroos HG Arhitektuur. Olulisemad tööd: Lasnamäe kergejõustikuhall, Okupatsioonide muuseum, kortermaja Lootsi 3A, Foorumi ärikeskus ning Rotermanni vana ja uus jahuladu (kõik Tallinnas). Vt.http://www.hga.ee

No comments: